Dobry początek sezonu enduro

0

25-26 maja w Wałbrzychu odbyły się inaugurujące sezon zawody z cyklu Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro. Pierwsze zawody zakończyły się bardzo pozytywnie dla zawodników Jarper X Racing. W klasyfikacji klubowej Pucharu Polski ekipa JXR zakończyła zmagania na pierwszym miejscu. Świetnie również wypadł debiut w Mistrzostwach Polski, bowiem w klasyfikacji klubowej zawodnicy JXR zajęli 3 pozycję. więcej

Zmagania w cyklu Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Enduro ruszyły z kopyta. Pierwsze zawody odbyły się w Wałbrzychu i zostały rozegrane w formule enduro sprint. W dużym skrócie oznacza, to iż trasa okrążenia była znacznie krótsza niż zwykle. W efekcie zawodnicy więcej razy musieli pokonać przygotowane próby cross i enduro.
Próba CROSS zlokalizowana na Stadionie Sobięcin była przygotowana w oparciu o tamtejszy tor motocrossowy oraz elementy extreme (opony pionowe, opony poziome, kamienie, schody, etc.). Był to bardzo szybki i dynamiczny odcinek trasy, który dawał dużo frajdy z jazdy i był dobrze dostępny dla kibiców.
Znacznie trudniejsza część trasy była zlokalizowana na pobliskiej hałdzie. Tamtejszy odcinek był typowo endurowy i wyróżniał się znacznie wyższym poziomem trudności. W większości kamieniste podłoże stanowiło wyzwanie dla opon, ale i dla innych części motocykli. Wystarczył drobny błąd, nieuwaga, a w łatwy sposób można było pozbyć się części osłony czy błotnika. Na próbie ENDURO, oprócz stromych podjazdów i zjazdów był szereg innych przeszkód stawiających przed zawodnikami zróżnicowane wymagania. Jednak większość startujących zgodnie podkreślała, że teren był wyśmienity do ścigania.

Mistrzostwa Polski

Udział zawodników Jarper X Racing w klasyfikacji mistrzowskiej zawodów enduro to swego rodzaju debiut. Co prawda, w ubiegłym sezonie Wojciech Kozłowski brał udział zawodach
w Kielcach i w Suwałkach, ale były to starty typowo treningowe. Tym razem na starcie zmagań Mistrzostw Polski w Wałbrzychu stanęło aż 8 zawodników JXR.
W klasyfikacji generalnej zawodów klasy Junior 50 Piotr Woźniak był 4, natomiast Paweł Kałanczyński – 6. W klasie Junior szalał wspomniany wcześniej Wojtek Kozłowski. Wojtek zakończył rywalizację na szóstej pozycji, ale trzeba podkreślić, że pierwszego dnia będąc na rewelacyjnym trzecim miejscu zawodnik Jarper X Racing stracił… podnóżek… a mimo to dojechał do mety spadając zaledwie na szóste miejsce.
Debiut w mocno obstawionej klasie E2/E3 zaliczyli Paweł Szymański i Bartłomiej Nowakowicz. Na linii startu stanął również Tomasz Dymitrowicz, który dołączył do ekipy JXR z początkiem sezonu. Bartek zakończył enduro w Wałbrzychu na 7 miejscu, natomiast Paweł był ósmy. Warto podkreślić, że obaj zgromadzili łącznie po 14 punktów. Tomek Dymitrowicz został sklasyfikowany jako 12-y. Okazało się jednak, że nasz zawodnik opuścił wałbrzyski stadion z pucharem w ręku… pucharem za najbardziej widowiskową jazdę. To niecodzienna sytuacja, ale zdjęcie ukazujące glebę Tomka w kilka godzin stało się hitem na profilu FB organizatora.
Jednak największy sukces odnieśli nowi zawodnicy Jarper X Racing, którzy ścigali się w klasie Weteran. Choć nowi klubowicze, to w istocie czołówka polskich zawodników enduro. To szalenie doświadczeni off-roadowcy i jedni z najbardziej utytułowanych w kraju. Mowa o Wojciechu Renczu i Zbigniewie Lechu, którzy dołączyli do naszej ekipy z początkiem trwającego sezonu. Wojciech Rencz startujący z numerem 111 zajął pierwsze miejsce w Wałbrzychu, a Zbigniew Lech (ścigający się z numerem 46) był drugi. Więcej informacji o nowych zawodnikach w JXR już wkrótce.

Puchar Polski

Cel na sezon 2013 jest jasny – ponowne zdobycie klubowego Pucharu Polski Enduro. Trzeba przyznać, że pierwszy krok został wykonany, bowiem zmagania w Wałbrzychu riderzy JXR skończyli z dorobkiem 279 punktów (przy czym kolejna ekipa CKM z Cieszyna zgromadziła 144 punkty).
W klasie quadów wystartował etatowy zawodnik Jarper X Racing – Andrzej Pleskot. Andrzej po dwóch dniach rywalizacji zgromadził 17 punktów co pozwoliło na zajęcie 7 miejsca.
W klasie weteran rewelacyjny występ zaliczył Mariusz Woźniak, który potwierdził znakomitą formę zarówno w sobotę, jak i w niedzielę meldując się na drugiej pozycji. Mariusz to jeden z najbardziej uniwersalnych zawodników JXR, bowiem bardzo dobre wyniki w enduro przeplata z równie dobrymi występami w cross country.
Bardzo dobry start w klasie E1 zaliczył Łukasz Suchorowski, który zdobywając łącznie 26 punktów uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. Tuż za plecami Błażeja Niedźwiedzia z CKM Cieszyn. W klasie E2/E3 wystartowało aż pięciu zawodników JXR (Karol Kysiak, Paweł Miszkiel, Piotr Flisiak, Marcin Dziawer, Mirosław Pleskot) i zajmowali oni miejsca od 8 do 16.
W klasie Junior 50 w barwach Jarper X Racing debiutował Sylwester Jaroszuk (drugie miejsce w klasyfikacji generalnej). Natomiast w klasie Junior na wszystkich stopniach podium stanęli zawodnicy Jarper X Racing w kolejności: Bogdan Chrzanowski, Tomasz Kuźniewski i Damian Puchalski.

Szczegółowe wyniki oraz więcej informacji i zdjęć na stronach www.xracingteam.pl oraz www.motoxtreme.pl

Share.

About Author

Comments are closed.