Polska premiera elektrycznego motocykla Harley-Davidson Livewire

0

Firma Harley-Davidson zaprezentowała w Warszawie swój pierwszy, w pełni elektryczny motocykl LiveWire. Podczas prezentacji motocykla zgromadzeni goście mieli również możliwość poznać ideę oraz przyszłe plany Harley-Davidson w zakresie jednośladów elektrycznych oraz aktualnych dealerów tych pojazdów (Katowice, Poznań, Warszawa). Odbyła się także pierwsza jazda po mieście. Uśmiech Maćka DOP Bielickiego (motocyklowy stunter, rekordzista Guinessa w długości „palenia gumy”) i komentarz „Ależ jednostka wprawiająca jeźdźca w ruch ma wspaniałą moc! Miłość od pierwszego ruszenia” były najlepszym podsumowaniem wieczoru.

Model LiveWire jest ucieleśnieniem przyszłości marki Harley-Davidson, łącząc w sobie wysokowydajny napęd elektryczny, imponujący design i funkcję łączności komórkowej. Dynamika jazdy LiveWire jest imponująca dzięki podwoziu zapewniającemu zwinność i pewną kontrolę nad pojazdem. Nowoczesne przednie i tylne zawieszenie w połączeniu z wyjątkowo sztywną i lekką, odlaną z aluminium ramą zapewnia wyjątkowe właściwości jezdne. Motocykl LiveWire posiada zainstalowaną usługę H-D™ Connect, która umożliwia połączenie właściciela LiveWire z motocyklem przez smartfon, korzystając z najnowszej wersji aplikacji Harley-Davidson™.

Zdobycie pozycji lidera w dziedzinie wprowadzania napędów elektrycznych na światowym rynku motocyklowym stanowi element wdrażanego przez firmę planu Więcej Dróg Do Harley-Davidson koncentrującego się na opracowywaniu nowych produktów, poszerzaniu dostępu i wzmocnieniu sieci dealerskiej. Motocykl LiveWire jest jednym z wielu nowych produktów, których celem jest otwarcie nowych rynków i segmentów oraz budowanie nowego pokolenia motocyklistów na całym świecie.

Całkowicie nowe wrażenia z jazdy pojazdem elektrycznym
Motocykl LiveWire, łatwy w użyciu dla nowych motocyklistów i będący źródłem niesamowitych wrażeń dla motocyklistów doświadczonych, to idealne połączenie mocy, parametrów użytkowych i technologii. Jego cechy to między innymi:

 • Parametry i zasięg optymalne do jazdy miejskiej: Akumulator wysokonapięciowy 15,5 kWh z systemem magazynowania energii (RESS) zapewnia średni zasięg na poziomie 158 km. Szybka ładowarka DC Fast Charge (DCFC) może być użyta do ładowania motocykla LiveWire™ przez gniazdo SAE. Wszyscy dealerzy Harley-Davidson sprzedający motocykl LiveWire™ będą oferować publiczną stację ładowania. Ładowarka DCFC umożliwia ładowanie akumulatora w zakresie 0-80% pojemności w ciągu 40 minut oraz w zakresie 0-100% pojemności w czasie 60 minut.
 • Niesamowite przyspieszenie: od 0 do 100 km/h w czasie 3 sekund. Natychmiastowo dostępny moment obrotowy, wytwarzany przez napęd elektryczny H-D Revelation™, osiąga 100 procent wartości znamionowej już w chwili maksymalnego obrócenia manetki, a wartość ta jest dostępna przez cały czas pracy silnika. Prędkość maksymalna wynosi 177 km/h (ograniczona elektronicznie).
 • Łatwość użycia dzięki rozwiązaniu twist-and-go: Napęd elektryczny motocykla LiveWire nie wymaga użycia sprzęgła ani skrzyni biegów, co znacznie ułatwia jazdę nowym motocyklistom. Wszyscy motocykliści docenią efekt hamowania w trybie odzysku energii, gdyż pozwala on na doładowanie akumulatora, szczególnie w warunkach miejskich.
 • Prowadzenie i kontrola: Motocykl LiveWire jest wyposażony w system Elektronicznego Sterowania Podwoziem (Electronic Chassis Control, ECC) wykorzystujący udoskonaloną funkcję ABS poprawiającą bezpieczeństwo podczas jazdy na zakrętach oraz funkcję kontroli trakcji (TCS) i system kontroli poślizgu (Drag-Torque Slip Control System, DSCS) monitorujący i kontrolujący moment obrotowy przedniego i tylnego hamulca, a także moment obrotowy silnika przenoszony na tylne koło, w celu poprawy kontroli pojazdu przez kierowcę oraz zapewnienia stabilności jazdy w różnych warunkach. System ten jest całkowicie elektroniczny i wykorzystuje najnowszą sześcioosiową centralę pomiaru inercji (IMU) oraz technologię czujnika ABS. Poszczególne funkcje systemu ECC współpracują ze sobą podnosząc pewność jazdy i poprawiając kontrolę nad pojazdem w trudnych sytuacjach.
 • Usługa H-D™ Connect: Na wybranych rynkach motocykl LiveWire jest wyposażony w funkcję H-D™ Connect, którazapewnia łączność pomiędzy motocyklistą a pojazdem poprzez Jednostkę Sterowania Telematycznego korzystającą z technologii LTE, w połączeniu z usługami łączności i chmury obliczeniowej wykorzystującymi najnowszą wersję aplikacji Harley-Davidson™ App. Usługa H-D Connect umożliwia gromadzenie i przesyłanie do aplikacji na smartfonie kierowcy informacji na temat:
  • Stanu motocykla: Informacje dostępne dzięki H-D Connect obejmują stan ładowania akumulatora oraz dostępny zasięg, z każdej lokalizacji o dostatecznym zasięgu sieci komórkowej. Umożliwia to kierowcy zdalne sprawdzanie stanu ładowania, w tym poziomu naładowania oraz czasu do zakończenia ładowania. Kierowcy mogą z łatwością zlokalizować stację ładowania dzięki wyszukiwarce lokalizacji zintegrowanej w aplikacji H-D.
  • Ostrzeżenia o manipulowaniu przy pojeździe oraz lokalizacji pojazdu: Usługa H-D Connect wskazuje na lokalizację zaparkowanego motocykla LiveWire oraz umożliwia wysyłanie ostrzeżeń na smartfon kierowcy w przypadku manipulowania przy pojeździe lub jego przemieszczenia. System śledzenia skradzionego pojazdu, wykorzystujący technologię GPS, daje gwarancję skutecznego śledzenia lokalizacji motocykla.
  • Przypomnienia serwisowe i powiadomienia: Przypomnienia o zbliżającym się terminie serwisu, automatyczne przypomnienia o serwisie oraz inne powiadomienia na temat obsługi pojazdu.
 • Komponenty premium: Tylne zawieszenie premium z jednym amortyzatorem SHOWA® BFRC™ (Balanced Free Rear Cushion-lite) umożliwia pełną regulację i zostało zaprojektowane tak, aby zapewniać komfortową jazdę i precyzyjne prowadzenie pojazdu. Parametry przedniego widelca premium SHOWA® SFF-BP® (Separate Function front Fork-Big Piston) odpowiadają parametrom i elastyczności tylnego amortyzatora i zapewniają wyjątkową kontrolę tłumienia przy niskich prędkościach, idealną przy spokojnej jeździe w typowych warunkach miejskich. Zaciski hamulca przedniego Brembo® Monoblock współpracują z podwójnymi wirnikami o średnicy 300 mm i zapewniają doskonałą moc i szybkie działanie przekładające się na pewność hamowania.

Charakterystyczny dźwięk, wibracje ograniczone do minimum: Napęd elektryczny H-D Revelation generuje minimalne wibracje, ciepło i hałas, co poprawia komfort jazdy. Model LiveWire wyróżnia nowy charakterystyczny dźwięk, zmieniający się w miarę przyspieszania motocykla. Ten nowy futurystyczny dźwięk oddaje płynność wytwarzania mocy przez silnik motocykla LiveWire.

Więcej informacji o modelu LiveWire i przyszłych motocyklach jest dostępnych w witrynie www.harley-davidson.pl

Źródło: Informacja prasowa

Share.

About Author

Comments are closed.