Motocyklowy hołd poległym na misjach – Rajd Motocyklowy Weteranów

0

2 edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów wystartuje w maju 2021.
Po raz kolejny żołnierze, policjanci, funkcjonariusze innych służb, a także przyjaciele i rodziny oddadzą w ten sposób hołd weteranom poległym w misjach i operacjach poza granicami państwa.

Organizatorem rajdu jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
W pierwszej edycji rajdu wzięło udział 500 uczestników. Termin nie jest przypadkowy – organizatorzy zakładają, że przyszłoroczny rajd rozpocznie się 2 maja w Dzień Flagi a zakończy 29 maja podczas Centralnych obchodów Dnia Weterana. Uczestnicy – motocykliści podzieleni na grupy regionalne będą jeździć po całej niemal Polsce i odwiedzać cmentarze gdzie spoczywają polegli weterani. Podczas tych wyjazdów spotkają się również z rodzinami i najbliższymi swoich kolegów.

Głównym celem rajdu jest integracja środowiska weteranów, które coraz częściej korzysta z motocykli. W Stanach Zjednoczonych od wielu lat żołnierze zrzeszają się i spotykają podczas rajdów. W ten sam sposób wspierają swoich rannych kolegów i oddają cześć tym, którzy z wojny nie wrócili.

To również od weteranów rozpoczął się w USA ruch powstawania pierwszych Klubów Motocyklowych. Jazda motocyklem to także doskonały sposób na wyciszenie się, zebranie myśli, wzmocnienie poczucie wolności ale także duma z przynależności do wyjątkowej grupy.
Dla weteranów to doskonały sposób na adaptację po powrocie z misji.

Rajd ma mieć także wymiar edukacyjny. Społeczeństwo ciągle mało wie na temat udziału Polaków w operacjach poza granicami państwa. Pojawienie się motocyklistów może stać się okazją do spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń. Od zakończenia II wojny światowej Polska bardzo czynnie uczestniczy w budowaniu pokoju czy zapewnianiu bezpieczeństwa w najbardziej zapalnych punktach na świecie. Przez 67 lat ponad 115 tysięcy rodaków wzięło udział w ponad 90 różnych misjach.

Naszym zdaniem jest to inicjatywa zdecydowanie warta poparcia, dlatego jako motocykliści dołączamy się całym sercem, a także weźmiemy udział w Rajdzie, w ten sposób propagując pamięć o poległych na misjach poza granicami kraju (red.)

 Zapisy do udziału rozpoczną się 4 stycznia 2021 roku.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Tekst: płk Szczepan Głuszczak, Foto: Jan Mazurek, archiwum CWDPGP
Share.

About Author

Comments are closed.